Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

Nová informačná kampaň proti dezinformáciám!

Nová informačná kampaň proti dezinformáciám!

Centrum boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra SR pripravilo informačnú kampaň s názvom „Je to PRAVDA?“, ktorá je zameraná na prevenciu a zvyšovanie povedomia verejnosti o dezinformáciách na internete.

Vyvodenie zodpovednosti samotným tvorcom dezinformácií je v súčasnosti takmer nemožné. Potrebný je preto širší, inkluzívny prístup k posilňovaniu odolnosti verejnosti pred škodlivým vplyvom dezinformácií. Boj proti nim totiž začína už zodpovedným prístupom každého jednotlivca.

Odlíšiť pravdu od fikcie v digitálnom svete, ktorý je presýtený informáciami, môže pripomínať hľadanie ihly v kope sena. Odhaliť klamlivé a zavádzajúce informácie však môže ktokoľvek. Niekedy totiž stačí iba klásť tie správne otázky.

Rozhodnutie o tom, akej informácií budeme veriť je na každom z nás. Na uľahčenie rozhodovania vám v rámci tejto kampane ponúkneme spôsob, vďaka ktorému budete môcť využiť vlastné kritické myslenie pri práci s informáciami na internete. Zodpovednosťou a ostražitosťou pri tom, čomu veríme a čo zdieľame sa efektívnym bojovníkom proti dezinformáciám môže stať každý z nás.

V najbližších týždňoch vám postupne predstavíme 6 znakov, ktoré dezinformácie tradične obsahujú.

Sledujte aj naše ďalšie príspevky, ktoré vám pomôžu byť o krok pred dezinformáciami.

#JeToPravda?


1. Autori dezinformácií

Autori dezinformácií sa často skrývajú za anonymitu internetu a sociálnych sietí. Využívajú tak digitálne prostredie na šírenie nepravdivých informácií bez toho, aby čelili akejkoľvek zodpovednosti za šírenie klamstiev.

Alternatívne majú autori dezinformácií nedostatok odborných znalostí o téme, ku ktorej sa vyjadrujú. Svoju neodbornosť často nahrádzajú agresívnou rétorikou a sebavedomým prejavom. Viditeľné je to najmä v prípade vedeckých a medicínskych hoaxov.

V niektorých prípadoch sa autor dezinformácie môže klamlivo vydávať za oficiálnu autoritu, ktorá s daným tvrdením nemá nič spoločné. Je preto dôležité overiť si, či ide o autentický výstup uvedenej autority.


2. Zdroje

Pri dezinformáciách sa často neuvádzajú žiadne zdroje, prípadne iba iné – nespoľahlivé zdroje informácií. Pokiaľ narazíte na informácie bez jasne deklarovaných kredibilných citácií, mali by ste zvýšiť pozornosť.

Odporúčame vám čerpať informácie z dôveryhodných transparentných zdrojov, ktoré sú podložené odbornými znalosťami. Uprednostňovaním renomovaných médií, inštitúcií a odborne overeného vedeckého výskumu, môžete aj vy bojovať proti škodlivému vplyvu dezinformácií a nestať sa obeťou klamstiev a konšpiračných teórií.

Nezabúdajte však, že pri dezinformáciách môžu byť aj spoľahlivé zdroje uvedené zavádzajúco. Preto je dôležité overiť si, či uvedený zdroj takéto informácie skutočne publikoval.


Už o týždeň vám priblížime ďalší zo základných znakov dezinformácií.

Tag: dezinformácie