Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

Vzdelávanie pre verejnosť

Bad News

Chceli by ste sa na chvíľu vcítiť do kože redaktora kvázi-média? Hra Bad News je pre Vás! Staňte sa tvorcom Fake News! 

V hre Bad News preberáte úlohu tvorcu Fake News. Vašou úlohou je získať čo najviac sledovateľov a postupne budovať spravodajský web, ktorý by sme pri súčasnej terminológií označili ako kvázi – médium. Malé upozornenie: hru nevyhráte, ak budete publikovať očividné nepravdivé informácie alebo ak sklamete svojich podporovateľov.  

Zaujímavosť: vedci, ktorí participovali na tvorbe tejto hry zistili, že hranie Bad News zlepšuje schopnosť ľudí rozpoznať manipulačné techniky v príspevkoch na sociálnych sieťach a zároveň znižuje ich ochotu zdieľať manipulatívny obsah ďalej.  

Hra sa hrá v českom jazyku, je určená pre osoby staršie ako 14 rokov, a vstup je možný bez predošlej registrácie.  

https://www.getbadnews.com/cz  

Dezinformace – Dopad na človeka a spoločnosť

Tento E-learning ponúka v podobe interaktívnej platformy odpoveď na to, ako sa orientovať v záplave informácií, ktoré sa na ľudí rútia z každej strany, ako rozlíšiť, čo je a čo nie je pravda, ako si overovať informácie, či ako rozlíšiť dezinformačný web. V závere môžete vyplniť aj krátky test na overenie Vašich vedomostí.  

E-learning je spracovaný v českom jazyku, vstup je možný bez predošlej registrácie.  

https://nerp.cenia.cz/informace-a-dezinformace/  

Go Viral

Pamätáš, ako sa ťa počas COVID-19 pokúšali dezinformátori zmanipulovať? Hra Go VIRAL je asi 5-minútová hra, ktorá ťa prevedie svetom dezinformačných techník a stratégií používaných na šírenie zavádzajúcich informácií. Keď budeš týmto technikám rozumieť, budeš sa vedieť proti dezinformáciám lepšie brániť. 

Hra sa hrá v českom jazyku a odporúčaný vek hráčov je 15+ rokov. 

https://www.goviralgame.com/cz/   

Harmony Square

Rozmýšľal si niekedy, aké by bolo byť riaditeľom tvorby dezinformácií? Dúfame, že tvoja odpoveď je nie, ale v hre Harmony Square si to môžeš skúsiť. Cieľom hry je narušiť kľud a mier v komunite podnecovaním sporov a rozoštvávaním obyvateľov proti sebe a spoznať tak manipulatívne techniky dezinformátorov.  

Vedci spolupracujúci pri vývoji tejto hry prišli na to, že jej hranie zvyšuje schopnosť ľudí odhaliť manipulatívne techniky v príspevkoch na sociálnych sieťach.  

Hra sa hrá v českom jazyku a je vhodná pre hráčov od 15 rokov. 

https://harmonysquare.game/cz 

Olympiáda kritického myslenia – Slovenská debatná asociácia

V zvyšovaní odolnosti proti dezinformáciám vždy existuje priestor na zlepšenie. Práve preto prišla Slovenská debatná asociácia s kurzami, ktoré ti pomôžu zvýšiť mediálnu gramotnosť, odolnosť voči manipuláciám, a posilniť tvoje argumentačné schopnosti. Stačí si vybrať kurz a začať s tréningom! 

https://www.okm.sk/kurz/ 

Pandémia

Chcete vedieť aké je to byť novinárom/novinárkou rešpektovaného média, ktorého/ktorej úlohou je napísať článok a pomôcť tak čitateľom objasniť informácie, ktoré sa šíria v súvislosti s pandémiou? Vyskúšajte si hru, ktorá vznikla v rámci spolupráce neziskovej organizácie GLOBSEC a Aktuality.sk.  

Hra je inšpirovaná skutočnými udalosťami a reálnymi postavami, hrá sa v slovenskom jazyku a vstup je možný bez predošlej registrácie.  

https://news-gamer.com/starter/eCoG9TfdMQLnYcSov?lang=sk&fbclid=IwAR3ImR_UuxF2g2LET14drZDGh3n-EuHf7tdDUA6HW1_Ib-qs3NOC1OREEDM 

Projekt Hope

Moderné technológie rozhádali a znepriatelili celé mesto a je na tebe, aby si zastavil rozdelenie spoločnosti a nepriateľskú atmosféru!  

V hre HOPE bude tvojím cieľom pomôcť malému slovenskému mestečku, ktoré ovládli 4 frakcie: cynickí trolli, namosúrení hejteri, radikálni fanatici či sliediví stalkeri. Ak chceš byť úspešný/á, musíš presvedčiť členov frakcie, že ich správanie je škodlivé pre nich, ako aj pre celú spoločnosť. Avšak dávaj si pozor: ak budeš členov frakcie urážať, znevažovať či prezentovať svoj názor ako jediný správny, nepodarí sa ti mestečku pomôcť. 

Hra je zameraná na rozvoj sociálnej inteligencie a komunikačných spôsobilostí s ľuďmi, ktorí mohli prepadnúť dezinformáciám či extrémizmu.  

Hra sa hrá v slovenskom jazyku, vstup je možný len s registráciou.  

https://projekthope.sk/  

 

Ďalšie materiály nájdeš na stránkach inštitúcií, ktoré sa hybridným hrozbám venujú.