Presko─Źi┼ą na hlavn├Ż obsah
Aktualita

­čŚ│´ŞĆ SPO─ŻAHLIV├ë KONTROLN├ë MECHANIZMY VYLU─îUJ├Ü FAL┼áOVANIE V├ŁSLEDKOV VOLIEB

Obsah
TransparentneVolby2023

­čŚ│´ŞĆ SPO─ŻAHLIV├ë KONTROLN├ë MECHANIZMY VYLU─îUJ├Ü FAL┼áOVANIE V├ŁSLEDKOV VOLIEB

Vo volebnom procese funguje viacero kontroln├Żch mechanizmov, ktor├ę br├ínia tomu, aby do┼ílo k fal┼íovaniu v├Żsledkov volieb.

Ôťů VZ├üJOMN├ü KONTROLA ─îLENOV VOLEBN├ŁCH KOMISI├Ź

­čôŹ Spr├ívny priebeh hlasovania a s─Ź├ştavanie hlasov zabezpe─Źuj├║ okrskov├ę volebn├ę komisie. Ka┼żd├í kandiduj├║ca politick├í strana m├┤┼że do nich delegova┼ą rovnak├Ż po─Źet z├ístupcov ÔÇô jedn├ęho ─Źlena a jedn├ęho n├íhradn├şka.

Ôťů S─î├ŹTAVANIE HLASOV S KONTROLN├ŁMI POISTKAMI

­čôŹ ─îlenovia okrskovej komisie sa vz├íjomne kontroluj├║ pri manu├ílnom s─Ź├ştavan├ş. Z├ípisnica je po cel├Ż ─Źas sprac├║vania a┼ż po jej podp├şsanie a odoslanie pod doh─żadom v┼íetk├Żch ─Źlenov. M├┤┼żu si ju foti┼ą.

­čôŹ Informa─Źn├Ż syst├ęm na sumariz├íciu obsahuje n├ístroje na kontrolu logick├Żch nepresnost├ş, upozorn├ş na nevyplnen├ę ├║daje alebo ┼ítatistick├ę anom├ílie.

­čôŹ Kontrolu vykon├ívaj├║ aj komisie vy┼í┼íieho stup┼ła.

­čôŹ Upravova┼ą z├ípisnicu z okrsku m├┤┼żu v├Żlu─Źne ─Źlenovia okrskovej volebnej komisie, nikto in├Ż nem├í pr├şstup na vykonanie zmeny. Pr├şpadn├║ opraven├║ z├ípisnicu mus├ş okrskov├í komisia znova podp├şsa┼ą a odosla┼ą do syst├ęmu.

Ôťů VEREJN├ü KONTROLA

­čôŹ Vo volebnej miestnosti maj├║ pr├ívo by┼ą pr├ştomn├ş pozorovatelia vyslan├ş medzin├írodn├Żmi organiz├íciami, takisto aj in├ę osoby, ktor├ę prejavili z├íujem o pozorovanie priebehu volieb a s─Ź├ştavania hlasov.

­čôŹ ┼átatistick├Ż ├║rad SR zverej┼łuje u┼ż priebe┼żne v├Żsledky z okrskov.

­čôŹ Na webe ┼átatistick├ęho ├║radu SR s├║ po schv├ílen├ş definit├şvnych v├Żsledkov volieb publikovan├ę podrobn├ę v├Żsledky z ka┼żd├ęho okrsku.

ÔťůMO┼ŻNOS┼Ą PRESK├ÜMANIA VOLIEB

­čôŹ Pr├şpadn├ę volebn├ę s┼ąa┼żnost├ş smeruj├║ce proti ne├║stavnosti a nez├íkonnosti volieb presk├║mava ├Üstavn├Ż s├║d SR.

­čôŹ Ak m├í ob─Źan podozrenie na konanie, ktor├ę nie je v s├║lade so z├íkonom, m├┤┼że na to upozorni┼ą volebn├║ komisiu vy┼í┼íieho stup┼ła.

Tag: vo─żby ,vo─żby 2023