Presko─Źi┼ą na hlavn├Ż obsah
Aktualita

­čŚ│´ŞĆ­č窭čç░ TRANSPARENTN├ë A F├ëROV├ë VO─ŻBY: PRAKTICK├ë FAKTY A VYSVETLENIA

Obsah
TransparentneVolby2023

­čŚ│´ŞĆ­č窭čç░ TRANSPARENTN├ë A F├ëROV├ë VO─ŻBY: PRAKTICK├ë FAKTY A VYSVETLENIA

Slovensk├í republika m├í vysok├║ mieru transparentnosti, integrity a f├ęrovosti parlamentn├Żch volieb. Spo─żahliv├ę kontroln├ę mechanizmy vylu─Źuj├║ fal┼íovanie pri s─Ź├ştavan├ş hlasov. 

­čĺČ ÔÇ×Urob├şme v┼íetko pre to, aby boli nadch├ídzaj├║ce parlamentn├ę vo─żby bez ┼íkand├ílov a bez toho, aby niekto mohol spochyb┼łova┼ą ich v├Żsledky,ÔÇť uviedol minister vn├║tra SR Ivan ┼áimko.

Ôťů Platn├í z├íkonn├í pr├ívna ├║prava je pod─ża predsedu ┼át├ítnej komisie pre vo─żby a kontrolu financovania politick├Żch str├ín Ladislava Orosza ÔÇ×kvalitn├í a obsahuje viacero kontroln├Żch mechanizmov, ktor├ę s├║ sp├┤sobil├ę garantova┼ą transparentnos┼ą voliebÔÇť. 

Ôťů Legislat├şva obsahuje cel├Ż rad poistiek zabra┼łuj├║cich spochybneniu ├║stavnosti a z├íkonnosti parlamentn├Żch volieb.

Ôťů Integritu volieb do N├írodnej rady SR potvrdzuj├║ aj doteraj┼íie z├ívery ├Üstavn├ęho s├║du SR pri posudzovan├ş volebn├Żch s┼ąa┼żnost├ş. 

Ôťů Medzin├írodn├ę organiz├ície v doteraj┼íej hist├│rii nevyslovili pochybnosti o integrite parlamentn├Żch volieb na Slovensku.

Ôťů ÔÇ×Ka┼żd├Ż zaregistrovan├Ż kandiduj├║ci politick├Ż subjekt m├í opr├ívnenie delegova┼ą ─Źlena a n├íhradn├şka do okrskovej volebnej komisie, ktor├ę dozeraj├║ na priebeh hlasovania vo volebnej miestnosti a vykon├ívaj├║ manu├ílne s─Ź├ştavanie hlasov. Tak├ęto zlo┼żenie okrskov├Żch komisi├ş zabezpe─Źuje vz├íjomn├║ kr├ş┼żov├║ kontrolu s├║periacich politick├Żch str├ín a transparentnos┼ą pri s─Ź├ştavan├ş,ÔÇť povedala riadite─żka Odboru volieb, referenda a politick├Żch str├ín Sekcie verejnej spr├ívy MV SR Eva Chmelov├í.  

Ôťů Proces s─Ź├ştavania hlasov pozost├íva z dvoch f├íz: manu├ílneho a elektronick├ęho s─Ź├ştavania hlasov. Transparentn├Ż syst├ęm viacn├ísobnej kontroly znemo┼ż┼łuje, aby v ktorejko─żvek f├íze s─Ź├ştavania a sumariz├ície v├Żsledkov doch├ídzalo k neopr├ívnen├ęmu zasahovaniu alebo ├║myselnej manipul├ícii v├Żsledkov volieb.

Ôťů Vyhotovovanie odpisov a k├│pi├ş z├ípisn├şc nie je ni─Ź├şm obmedzen├ę. 

­čŚ│ OBAVY Z MANIPUL├üCIE VOLIEB S├Ü NEOPODSTATNEN├ë 
ÔÇ×Obavy z mo┼żnej manipul├ícii volieb pri s─Ź├ştavan├ş hlasov pova┼żujem za neopodstatnen├ę. Pod─ża m├┤jho n├ízoru ide o cielen├║ volebn├║ agit├íciu zo strany politick├Żch subjektov, ktorej ├║─Źelom je v prvom rade mobilizova┼ą nerozhodnut├Żch voli─Źov na svoju stranu a z├írove┼ł zvy┼íova┼ą spolo─Źensk├ę nap├Ątie a ned├┤veru ob─Źanov k zabezpe─Źovaniu regul├írneho priebehu volieb,ÔÇť uzavrel predseda ┼át├ítnej komisie pre vo─żby a kontrolu financovania politick├Żch str├ín Ladislav Orosz. 

Ôä╣ Podrobnosti s├║ uveden├ę v tla─Źovej spr├íve na webe MV SR.

Tag: vo─żby ,vo─żby 2023