Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

POLÍCIA UPOZORŇUJE NA RASTÚCI DEZINFORMAČNÝ NARATÍV O SFALŠOVANÝCH VOĽBÁCH

Obsah

POLÍCIA UPOZORŇUJE NA RASTÚCI DEZINFORMAČNÝ NARATÍV O SFALŠOVANÝCH VOĽBÁCH
Policajný zbor vo svojej výročnej správe o dezinformáciách na Slovensku ešte začiatkom februára tohto roka uverejnil prognózu, podľa ktorej sa jedným z hlavných dezinformačných naratívov v roku 2023 stanú tvrdenia o sfalšovaných voľbách. Táto predpoveď sa začína v posledné týždne napĺňať, keď prominentní tvorcovia hoaxov začínajú s uvedeným naratívom experimentovať v súvislosti s tohtoročnými voľbami do Národnej rady SR. Nejde pritom o myšlienku, ktorá by mala svoje korene na Slovensku, jej domáci šíritelia sa inšpirujú Spojenými štátmi americkými.
Šírenie ničím nepodložených dezinformácií o sfalšovaných voľbách má rovnaké ciele ako každý iný hoax: šíriť informačný chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať autoritu štátnych orgánov. Vytvorená atmosféra v spoločnosti má následne potenciál prerásť do masových protestov a násilností založených na vieru v klamstvo. Ruka v ruke sa tak do ohrozenia dostáva nielen vnútorná bezpečnosť Slovenskej republiky, ale aj životy a zdravie občanov. Terajšie, teda už včasné šírenie tohto naratívu je prípravou hlavných aktérov na situáciu v prípade ich volebného neúspechu.
Policajný zbor sa s dôrazom na svoju apolitickosť bude z uvedených dôvodov spoločne s ďalšími štátnymi orgánmi podieľať na proaktívnej a preventívnej informačnej komunikácii. Polícia bude aktívne monitorovať dezinformácie o sfalšovaných voľbách a v prípade opory v trestnom zákone bude ich autorov trestnoprávne stíhať.
🇺🇸 USA AKO HLAVNÝ ZDROJ DEZINFORMÁCIE
Polícia doposiaľ naratív sfalšovaných volieb zaznamenala u aktérov, ktorí sa dlhodobo vyhraňujú voči akejkoľvek téme spätej s USA. Je preto paradoxom, že na Slovensko importujú práve tento naratív, ktorý sa v posledných rokoch masovo šíril práve v krajine za Atlantickým oceánom.
Už v roku 2016 vtedajší úspešný kandidát na prezidenta USA tvrdil, že aj napriek jeho výhre boli voľby zmanipulované, keďže nezvíťazil v celkovom počte hlasov (pozn.: každý štát USA má pridelený počet “bodov”, ktoré sa zrátajú dohromady v prospech kandidáta, ktorý v danom štáte vyhral, v tejto kľúčovej štatistike úspešný kandidát vyhral).
Pred voľbami v roku 2020 táto istá osoba začala hovoriť o blížiacich sa zmanipulovaných voľbách vo forme predprípravy svojich voličov na prípadný neúspech. Tieto dezinformácie boli šírené tak dlhodobo a intenzívne, že vyvrcholili protestným pochodom na budovu Kapitolu vo Washingtone D.C., ktorý si vyžiadal päť obetí a 138 zranených policajtov. Americké súdy na všetkých úrovniach vrátane Najvyššieho súdu obsadeného aj nominantni predošlého prezidenta konštatovali zákonnosť posledných prezidentských volieb.
Podľa niektorých analytikov uvedená osoba používa viaceré manipulačné techniky (my vs. oni, dezinterpretácia nových dôkazov vo svoj prospech). Využíva pritom postoje frustrovaných občanov, ktorí majú pochybnosti o spravodlivosti volebného systému opakujúc nepodložené frázy o skorumpovanosti volebného procesu. Vytrvalé opakovanie klamstiev o voľbách zvýrazňuje presvedčenie týchto občanov o nemožnosti spravodlivej voľby čím sa zvyšuje ich radikalizácia a polarizácia spoločnosti.
🤝 Odborné podklady k situácii v USA poskytlo Veľvyslanectvo SR vo Washingtone.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
☝️ VAROVANIE POLÍCIE Z FEBRUÁRA
Strana 45: “V prípade konania predčasných parlamentných volieb v kalendárnom roku 2023 je možné očakávať absolútny nárast informačných manipulácií a dezinformácií s ich blížiacim sa termínom. Novinkou pre SR sa môžu stať informačné operácie po vyhlásení výsledkov volieb. V prípade nespokojnosti istej časti politického spektra môže dôjsť k spochybňovaniu výsledkov volieb, čo by mohlo prerásť do organizovaných nepokojov a útokov na štátne inštitúcie po vzore Spojených štátov amerických z januára 2021.”
➡️ https://www.minv.sk/?tlacove-spravy…

Tag: dezinformácie ,voľby ,voľby 2023